Něco nového.....

Uplynuly dva roky od vytvoření těchto stránek a je načase podat několik dalších informací o mém projektu. Hodně se toho změnilo, jednak jsem získal značné množství nových informací jak výkresů, fotografií tak filmových materiálů. Bohužel je nemohu zde publikovat, protože jejich hodnota (i finanční) mi to prostě nedovolí a navíc nechci zklamat své nové přátele v cizině, kteří mi je pomohli získat. Proto jenom uvedu základní fakta a několik okének z filmů.

Především, Frentzův barevný film o Mittelwerku je stále nezvěstný. Podařilo se mi objevit pěkný výukový film z Blizny, ukazující výměnu pohonné jednotky V-2 v polních podmínkách, je zřejmě fragmentem většího celku, originál byl možná také barevný. Žádný záběr ze startu v Blizně nebyl nalezen, ukázalo se, že všechny záběry startů V-2 (až na jeden) pocházejí z P-7, P-10 nebo ze zničeného sídliště v Peenemuende. Pdařilo se mi také získat některé záběry z prvních startů A-4, nyní je zřejmé, že moje dřívější identifikace některých startů byla mylná. Je také zajímavé, že v archivech existuje značné množství startů V-2 vybavených bojovou kamufláží z P-7 v roce 1944, zatímco v televizi jsou tyto záběry téměř neznámé a převažují starty z 1943.

Na základě kontaktů s jistými lidmi z Hunstville lze očekávat, že v blízké budoucnosti může dojít k objevení neznámých fotografií, možná i filmů z Peenemuende, protože se nyní začínají konečně uspořádávat 4 skladiště s různým neregistrovaným materiálem, který tam přišel společně s Němci po válce.

Na základě prohlídky řady originálních filmů z A-4 jsem dospěl k názoru, že tyto materiály byly cenzurovány, buď Němci na konci války kvůli strachu ze zdiskreditování vědců, nebo Američany ze strachu z reakce veřejnosti po jejich zveřejnění. Všechny filmy jsou sestříhané a naprosto chybí záznamy personálu, vědců, politických návštěv apod. Z jednoho zdroje mám informaci, že v archivech CIA Hq. ve Virginii bylo 35 hodin (!) filmových materiálů z Peenemuende. Je to o dost více než je Národních archivech.

Bohužel jsem zatím nenašel nikoho, kdo by se problematikou filmů s raketou A-4/V-2 zabýval, asi jsem jediný na světě. Mojím cílem do budoucna je získat kopie zbytku filmů z NARA event. NASM  prezentovaných ve formě fotografií. Stále držím v patrnosti Frentzův film, i to hnízdo jménem Hunstville a uvidíme co se dá dělat se CIA.

Vzhledem k tomu, že se moje sbírka startů V-2 hodně rozrostla, tak nebudu již pokračovat v jejich číslování a zobrazování na webu. Nyní již pár obrázků z filmů:

Příklady startů v roce 1944, podobných mám několik desítek:

Následující obrázky ukazují první experimenty s polním vybavením na P-10 v roce 1943:

Obrázek úplně vlevo zachycuje prázdné stanoviště P-7 ještě před zahájením zkoušek A-4, na následujícím je přeprava jednoho z prvních prototypů A-4 na statické zkoušky na P-7, na posledním je jeden z prvních prototypů A-4 testován na odolnost vůči terénním podmínkám přepravy.

Vlevo je Dr. Thiel během předstartovní přípravy V-002, napravo raketa A-4 před startem na jaře 1943:

Rok 1944, vlevo je hořící A-4 s netradiční žlutou kamufláží, vpravo typická A-4 vyrobená v březnu 1944 po startu z P-10:

Nyní několik obrázků z výukového filmu natočeného v Blizně v květnu 1944, film zachycuje odmontování ocasní sekce, použití speciální nástrojů a podvozků a odpojení celého motoru. Raketa byla úspěšně odpálena (není na filmu), ale nad cílovou plochou ji zničil "airburst".

 

Jirzy.  jirzy@raz-dva.cz